„Sport to zdrowie” głosi często przywoływane powiedzenie. Czy jednak przedstawia ono wiernie istotę sprawy? Na pewno nie. Są przecież sporty, których uprawianie często wiąże się z naprawdę ogromnym ryzykiem utraty zdrowia, a nawet życia. Na większość tych sportów można też obstawiać, o których więcej przeczytasz tutaj. Oto niektóre z nich.
1. BASE Jumping
To sport ekstremalny, którego nazwa składa się z pierwszych liter słów Building (budynek), Antenna (antena), Span (przęsło) oraz Earth (ziemia). Oddaje ona dobrze jego charakter, wymieniając miejsca z których dokonywane są skoki spadochronowe, kończące się nieszczęśliwie tak często, że BASE Jamping zajmuje 1. miejsce w rankingu najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Jednak jego zwolenników nie odstrasza nawet 370 ofiar rocznie (na 30 000 uczestników).
2. Heliskiing
Jest to rodzaj narciarstwa, polegającego na zjazdach poza wytyczonymi trasami, w miejscach, w które normalnie trudno dotrzeć. Jego amatorzy docierają tam helikopterami w asyście licencjonowanego przewodnika, zabierając wyposażenie lawinowe: sondę lawinową, detektor, łopatę, nierzadko także poduszkę powietrzną ABS. Ta niebezpieczna forma narciarstwa jest uprawiana m.in. w Szwajcarii, Rosji, Włoszech, Hiszpanii, Kanadzie czy na Alasce. Za dużą dawkę adrenaliny śmiałkowie nierzadko płacą najwyższą cenę.
3. Nurkowanie jaskiniowe
Wymaga ono szczególnych predyspozycji. Już zwykłe nurkowanie wiąże się z wieloma niebezpieczeństwami. Jednak nurkowanie w jaskiniach jest dużo trudniejsze. Chociaż zgodnie z prowadzonymi badaniami główną przyczynę obrażeń lub śmierci w czasie nurkowana w jaskiniach stanowi przekraczanie przez nurków granic osobistego doświadczenia i treningu, a nie awaria sprzętu, uwięzienie czy brak powietrza.
4. Sport saneczkowy
Jazda po zamarzniętym torze, przypominającym długą rurę, to przeżycie doprawdy ekstremalne. Sportowcy ułożeni na sankach na plecach zjeżdżają z ogromną prędkością – nawet 150 km/h – narażając się na wypadnięcie z toru, co pociąga za sobą często tragiczne konsekwencje. Do nich należy zaliczyć śmierć zawodnika z Gruzji na igrzyskach olimpijskich w 2010.
5. Ujeżdżanie byków
To sport bardzo kontrowersyjny. Wiąże się nie tylko z niebezpieczeństwem urazów a nawet śmierci. Budzi uzasadniony sprzeciw obrońców zwierząt. Jednak ciągle znajduje amatorów, gotowych demonstrować swoją siłę, umiejętności oraz wytrzymałość fizyczną i psychiczną podczas ujarzmiania rozwścieczonego zwierzęcia.
6. Wyścigi samochodowe
W trakcie zawodów rozwijane są ogromne prędkości, dlatego są jedną z najbardziej niebezpiecznych form działalności sportowej. I dzieje się tak mimo faktu, że dzięki rozwojowi nauki i techniki powstają coraz bardziej wytrzymałe ma zderzenia pojazdy.
7. Cheerleading
Wydaje się być działalnością sportową dość bezpieczną. I być może tak było kiedyś. Teraz układy są coraz bardziej złożone, składają się m.in. z wyrzutów uczestników w powietrze, budowaniu piramid itp. Skomplikowane ewolucje i radosne piosenki podnoszą morale ulubionego klubu, ale powodują około 20 000 urazów rocznie.
8. Boks
To kolejny związany z urazami sport. Mimo lepszego wyposażenia zawodników (kaski, rękawice), szacuje się, że blisko 90 % wszystkich zawodników doznaje kontuzji, w tym uszkodzeń mózgu. Ponadto w zaawansowanym wieku ich udziałem często staje się choroba Parkinsona czy Alzheimera.
9. Big Wave Surfing, czyli surfowanie na wysokich falach
Jest to nie tylko widowiskowe, ale także niebezpieczne. Załamująca się fala może spowodować dostanie się surfera nawet do 15 m pod powierzchnię, uderzenie w rafę czy dno oceanu, a co za tym idzie obrażenia lub nawet śmierć.
10. Gimnastyka
To połączenie umiejętności, siły, elastyczności i równowagi. Jednak liczba kontuzji jest w niej imponująca. Są to m.in. częste uszkodzenia kości, w tym nierzadko złamania kręgosłupa.
Jak widać, nawet te sporty, które z pozoru wydają się być niegroźne, mogą nieść za sobą naprawdę poważne kontuzje, a czasem nawet śmierć. Mimo to ich amatorów nie brakuje. W końcu każdy potrzebuje czasem poczuć dreszczyk emocji!